Aktualności

Akcja Znicz 2015 w powiecie legionowskim

Data publikacji 30.10.2015

Dzisiaj od godziny 06:00 do poniedziałku do godziny 22:00 prowadzone będą działania policyjne „Znicz 2015”. Przed dniem Wszystkich Świętych panuje wzmożony ruch na głównych trasach komunikacyjnych i na drogach dojazdowych do cmentarzy. O bezpieczeństwo w tych dniach zadbają legionowscy policjanci. Na ulicach i w rejonach cmentarzy służbę pełnić będą również policjanci z innych wydziałów. Wszystko po to, by jak najbardziej zadbać o bezpieczeństwo w okresie święta.

Podczas działań „Znicz 2015” nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będą czuwać policjanci. W czasie kontroli będą oni zwracać uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy, sprawdzać ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci korzystając zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. Pomagać im będą funkcjonariusze Straży Miejskiej.

W dniu 1 listopada br., jak co roku w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym w rejonie cmentarza w Legionowie od godziny 06:00 do około godziny 19:00 nastąpi zamknięcie ruchu kołowego na ul. Wyszyńskiego od ul. Targowej do ul. Suwalnej.

Ponadto ul. Bandurskiego przy ul. Wyszyńskiego zostanie wygrodzona barierkami ochronnymi. W związku ze zmianą organizacji ruchu wystawione zostaną stałe posterunki Policji wspólnie ze strażnikami miejskimi na skrzyżowaniach: Al. Legionów/Bandurskiego, Wyszyńskiego/ Targowa, Al. Legionów/ Cynkowa. Od tych skrzyżowań zamknięty zostanie ruch w kierunku cmentarza.

W poprzedzającym to święto okresie odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie, porządkujemy miejsca spoczynku. Niestety te chwile może zakłócić ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie mogą wykorzystać jako okazję do kradzieży.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tyle gotówki ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które - jak się wydaje - przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

Wiele osób wyruszy w podróż, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Przypominamy więc, aby wybierając się w długą drogę, być wypoczętym, bądź zapewnić sobie pomoc innego kierowcy. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek. Dopilnujmy żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także o tym nie zapomnijmy.

Kierowcy powinni być przygotować się na zmianę w organizacji ruchu przede wszystkim w pobliżu cmentarzy. Na naszej stronie znajdą Państwo wszystkie informację o organizacji ruchu na stołecznych nekropoliach. Jeśli wybieramy się na stołeczne cmentarze rozważmy podróż komunikacją miejską, która dowiezie nas praktycznie pod same bramy cmentarzy.

Kierowcom przypominany także, iż w okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią. Jedźmy zatem ostrożnie i miejmy na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili. Pieszych uczulamy, aby zadbali o własne bezpieczeństwo i jeśli nie jest to absolutnie konieczne nie korzystali z jezdni, a jeżeli muszą by pamiętali o zasadzie szczególnej ostrożności. Przydatne będą elementy odblaskowe, które znacznie poprawią waszą widoczność.

- Nie jedźmy samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!
- Pamiętajmy, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

- Parkujmy samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach.
- Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.

 

ab.

Powrót na górę strony