Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA! Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!

Data publikacji 25.02.2025

Co roku zimą służby ratunkowe borykają z tym samym problem, czyli nieostrożnością osób wchodzących na zamarznięte zbiorniki wodne. Takie wypadki przytrafiają się często dzieciom, które jeszcze nie potrafią przewidzieć skutków swoich zachowań. Najczęściej do załamania się lodu dochodzi podczas zabawy (ślizganie się po tafli jeziora, jazda na łyżwach po lodzie na zbiornikach wodnych), spacerowania, łowienia ryb w przeręblach. Pamiętajmy o przestrogach służb ratunkowych!

Co roku zimą służby ratunkowe borykają z tym samym problem, czyli nieostrożność osób wchodzących na zamarznięte zbiorniki wodne. Takie wypadki przytrafiają się często dzieciom, które jeszcze nie potrafią przewidzieć skutków swoich zachowań. Najczęściej do załamania się lodu dochodzi podczas zabawy (ślizganie się po tafli jeziora, jazda na łyżwach po lodzie na zbiornikach wodnych), spacerowania, łowienia ryb w przeręblach.

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom. Jego grubość i wytrzymałość jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika - jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne. Wydostanie się z opresji po zarwaniu się lodu jest bardzo trudne głównie z uwagi na temperaturę wody, która błyskawicznie odbiera osobie w niej zanurzonej potrzebną dla ratunku energię. W wodzie tracimy ciepło 20 razy szybciej niż na powietrzu!

Nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie.

Ostrożnie na zamarzniętych akwenach -  pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom w zależności od pogody oraz ukształtowania i charakterystyki zbiornika!

Szczególnie należy uważać w momencie, gdy po dłuższym okresie niskich temperatur następuje ocieplenie. Wtedy wytrzymałość lodu na zamarzniętych rzekach i jeziorach może zacząć się gwałtownie zmniejszać. Na taki lód lepiej nie wchodzić. Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, zawsze należy dzwonić pod alarmowy numer 112.

info ksp

Powrót na górę strony