Aktualności

ZNĘCAŁ SIĘ NAD ŻONĄ. MA POLICYJNY DOZÓR I NAKAZ OPUSZCZENIA MIESZKANIA

Data publikacji 13.01.2025

Dozór policyjny, to wolnościowy środek zapobiegawczy, polegający na tym, że podejrzany, który pozostaje na wolności, zobowiązany jest do wypełniania nałożonych na niego obowiązków. Jego celem jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego przez ograniczenie swobody, która polega na systematycznym kontrolowaniu i pozostawieniu podejrzanego do dyspozycji sądu lub prokuratury. Taki właśnie środek zastosowała prokuratura wobec 34-letniego mieszkańca Legionowa.

W minionym tygodniu legionowscy policjanci zostali powiadomieni o przemocy domowej w jednej z rodzin. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że jej mąż od kilku lat znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Kieruje również groźby pozbawienia życia. Śledczy przejęli od pokrzywdzonej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz wdrożono procedurę Niebieskiej Karty. Jeszcze tego samego dnia 34-latek został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie.

Zebrany przez śledczych materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia mężczyźnie zarzutu znęcania się nad osobą najbliższą. Prokurator na wniosek śledczych zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny, nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania i kontaktowanie się z żoną.

Czynności w tej sprawie prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legionowie. Za popełnione przestępstwo domowemu agresorowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy:
•    Policja, pracownik socjalny mają obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje.
•    Osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostają z tym problemem same. Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich.
•    Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
•    Masz prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Masz prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń.
•    Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.
•    Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym policjantów lub inne pomocowe instytucje.
•    Wsparcie i porady można otrzymać również od operatorów infolinii przeznaczonych dla osób doznających przemocy w rodzinie, np. Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” telefon 800 120 002.
 

Powrót na górę strony