Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

HEJT, CYBERPRZEMOC I ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA NIELETNICH – TO TEMATY PORUSZANE PRZEZ LEGIONOWSKĄ POLICJANTKĘ NA SPOTKANIU Z UCZNIAMI W SEROCKU

Data publikacji 21.10.2024

Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą hejtu. Szczególnie ważne jest, aby pomagać tym, którzy jeszcze nie potrafią się bronić – dzieciom i młodzieży. Dlatego legionowska profilaktyk prowadzi szereg spotkań w szkołach, aby uczniowie mieli jak najpełniejszą wiedzę na temat odpowiedzialności karnej za popełnione czyny w życiu realnym oraz wirtualnym. Zwłaszcza w świecie Internetu nieumiejętnie korzystanie i brak wiedzy mogą okazać się bolesne w skutkach.

Podkomisarz Agata Halicka nie ustaje w działaniach profilaktycznych i wychodzą naprzeciw problemom, które dotykają coraz więcej młodych ludzi, kilka dni temu odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej w Serocku.

Głównym tematem spotkań była przemoc rówieśnicza oraz odpowiedzialność karna osób nieletnich. Policjantka rozmawiała z młodymi ludźmi o współczesnych zagrożeniach i ostrzegała o konsekwencjach podejmowanych przez nich decyzji. Zapoznała uczniów z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy demoralizacja. Młodzi ludzie dowiedzieli się jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i  jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.

Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z formami hejtu oraz dowiedzieli się w jaki sposób reagować w przypadku gdy stajemy się jego ofiarą. Policjantka podkreślała jak ważne jest właściwe korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Zwróciła uwagę, że każdy powinien uważać na to, jakie zdjęcia zamieszcza w Internecie, ale również na to, jakie komentarze pozostawia pod zdjęciami innych osób. Przypomniała, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.

Hejt może przyjmować różne postacie. Od negatywnych, często pełnych wulgaryzmów komentarzy, umieszczanych najczęściej na portalach i grupach internetowych, po obraźliwe memy, obrazki czy filmiki. Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą takiej formy cyberprzemocy. Dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość na ten temat.
 

Powrót na górę strony