Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystarczył jeden telefon i policjanci zapobiegli wychłodzeniu mężczyzny

Data publikacji 16.12.2022

Każdej zimy policjanci ruszają z pomocą osobom bezdomnym i zagrożonym wychłodzeniem. Panujący w Polsce mróz jest ogromnym zagrożeniem dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo. Minionej nocy policjanci pomogli mężczyźnie, który szukał schronienia na jednej ze stacji benzynowych w Legionowie. Mundurowi sprawdzają każdą informację o osobach, które są zagrożone wychłodzeniem.

Policjanci z legionowskiej komendy dostali informację, że na jednej ze stacji benzynowych w mieście jest bezdomny mężczyzna. Natychmiast udali się pod wskazany adres, aby potwierdzić zgłoszenie. 

Funkcjonariusze zastali na miejscu mężczyznę, który próbował się ogrzać w budynku stacji. Ubrany był w odzież całkowicie nieadekwatną do panującej aury. Mężczyzna był wyziębiony, mundurowi na miejsce wezwali zespół ratownictwa medycznego. Przybyli na miejsce medycy, po przebadaniu mężczyzny, ocenili że nie wymaga on hospitalizacji. Policjanci zaproponowali 61-latkowi ośrodek dla osób będących w kryzysie bezdomności, gdzie będzie miał ciepło, fachową opiekę i regularne gorące posiłki. Mundurowi tłumaczyli, że pozostając na mrozie, jego życie będzie zagrożone. Po kilku minutach rozmowy mężczyzna przyznał im rację i wyraził zgodę na przewiezienie do placówki pomocowej.

Pamiętajmy!

Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. 

Policjanci apelują o przekazywanie informacji dotyczących osób potrzebujących pomocy. Dzięki szybkiemu sygnałowi, tak jak w tym przypadku można zapobiec tragedii i uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Jeśli widzisz, że osoba bezdomna jest narażona na wychłodzenie, natychmiast dzwoń na numer alarmowy 112! 

Miejsca, gdzie przebywają osoby będące w kryzysie bezdomności, można zgłosić również przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie miejsca zajmuje minutę, a jednocześnie spowoduje, że patrole Policji będą kontrolować to miejsce. 

Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka!

kom. Justyna Stopińska/ea
 

Powrót na górę strony