Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad Zalewem Zegrzyńskim czuwać będą policjanci i strażacy

Data publikacji 15.07.2022

Przed nami kolejny weekend kiedy nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą w powiecie legionowskim czuwać będą wspólne patrole policjantów i strażaków. Mundurowi w sezonie letnim wspierają ratowników wodnych w ich codziennej pracy oraz dbają o bezpieczeństwo osób przebywających na wodach i terenach przywodnych naszego powiatu.

Sezon wakacyjny, wysokie temperatury i wzmożony czas urlopów sprzyja masowemu i czynnemu spędzaniu czasu nad wodą. Bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy wypoczynku leży w zainteresowaniu wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dlatego też już w nadchodzący weekend, kolejny raz w te wakacje, na wspólne patrole w rejonach akwenów wodnych wyruszą policjanci i strażacy. Głównym celem nawiązanej współpracy miedzy Policją, a Państwową Strażą Pożarną jest propagowanie właściwych zachowań na wodą, przestrzeganiem zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania, uprawiania sportów wodnych, czy wędkowania. Całość działań powiązana jest z kolejną edycją ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjną pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
 

Jeżeli będziemy kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać kilku podstawowych zasad podanych poniżej, nasz wypoczynek będzie bezpieczny:
1. Najważniejsze, aby korzystać z kąpielisk strzeżonych, gdyż tak zwane „dzikie kąpieliska” mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Należy też pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Podczas wypoczynku nad wodą nie należy nadużywać alkoholu, a już na pewno kąpać się i używać sprzętów wodnych po jego wypiciu. Alkohol osłabia organizm, a wypity nawet w najmniejszej ilości podczas upalnego dnia, może zaburzyć ocenę własnych możliwości pływackich i zwiększyć prawdopodobieństwo szoku termicznego.
3. Jeżeli wybieramy się nad wodę z dziećmi, konieczne jest stałe pilnowanie i niespuszczanie ich z oczu nawet na chwilę. Ponadto należy przypomnieć dzieciom o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.
4. Podczas użytkowania sprzętu wodnego, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on sprawny i atestowany. Wszyscy użytkownicy powinni mieć założone kapoki, które uchronią przed utonięciem.
5. Całkowicie zabronione są skoki do płytkiej wody o niezbadanym dnie na tzw. „główkę”. Taki skok może skończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.
6. Nie należy wchodzić do wody, kiedy nasze samopoczucie nie jest dobre. Gdy czujemy się osłabieni pozostańmy jednak na brzegu.
7. Należy zwracać uwagę na osoby wypoczywające w naszym sąsiedztwie. Gdy ktoś będzie potrzebował pomocy, nie bądźmy obojętni i pomóżmy w granicach swoich możliwości lub zawiadommy odpowiednie służby.
8. Wypoczywając na terenie kąpieliska strzeżonego, przestrzegajmy regulaminu.

Nie należy zapominać, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Nad wodę zabierajmy jak najmniej wartościowych rzeczy i trzymajmy je w zasięgu wzroku.
Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

podkom. Justyna Stopińska/rm
 

Powrót na górę strony