Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji 01.07.2022

Wakacje, piękna, słoneczna pogoda to wymarzona okazja do spędzania czasu nad wodą. Ratownicy i policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem wszystkich osób korzystających z kąpieli i wypoczynku nad wodą. Jednak najważniejszym aspektem jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich spędzających z nami czas.

Jeżeli będziemy kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać kilka podstawowych zasad podanych poniżej, nasz wypoczynek będzie bezpieczny:
1. Najważniejsze, aby korzystać z kąpielisk strzeżonych, gdyż tak zwane „dzikie kąpieliska” mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Należy też pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Podczas wypoczynku nad wodą nie należy nadużywać alkoholu, a już na pewno kąpać się i używać sprzętów wodnych po jego wypiciu. Alkohol osłabia organizm, a wypity nawet w najmniejszej ilości podczas upalnego dnia, może zaburzyć ocenę własnych możliwości pływackich i zwiększyć prawdopodobieństwo szoku termicznego.
3. Jeżeli wybieramy się nad wodę z dziećmi, konieczne jest stałe pilnowanie i nie spuszczanie ich z oczu nawet na chwilę. Ponadto należy przypomnieć dzieciom o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.
4. Podczas użytkowania sprzętu wodnego, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on sprawny i atestowany. Wszyscy użytkownicy powinni mieć założone kapoki, które uchronią przed utonięciem.
5. Całkowicie zabronione są skoki do płytkiej wody o niezbadanym dnie na tzw. „główkę”. Taki skok może skończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.
6. Nie należy wchodzić do wody, kiedy nasze samopoczucie nie jest dobre. Gdy czujemy się osłabieni pozostańmy jednak na brzegu.
7. Należy zwracać uwagę na osoby wypoczywające w naszym sąsiedztwie. Gdy ktoś będzie potrzebował pomocy, nie bądźmy obojętni i pomóżmy w granicach swoich możliwości lub zawiadommy odpowiednie służby.
8. Wypoczywając na terenie kąpieliska strzeżonego, przestrzegajmy regulaminu.

Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

podkom. Justyna Stopińska/bś

Powrót na górę strony