Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon motocyklowy rozpoczęty - apelujemy o rozwagę!

Data publikacji 10.04.2015

Obserwując polskie drogi można zauważyć, że sezon motocyklowy został rozpoczęty. W całym kraju na ulicach pojawili się fani jednośladów. Niestety, jak pokazują coroczne wydarzenia, niektórych z nich czasem za bardzo ponosi wyobraźnia. Legionowscy policjanci apelują do motocyklistów, a także innych użytkowników dróg, o zachowanie rozwagi i ostrożności.

Rozpoczął się sezon motocyklowy. Na wielu polskich drogach w całym kraju pojawili się fani jednośladów. Dodatnie temperatury, sucha nawierzchnia i coraz dłuższy dzień to dla motocyklistów wyraźna oznaka, że czas na przesiadkę z samochodu na dwa kółka. Niestety, jak pokazują coroczne wydarzenia, niektórych z nich za bardzo ponosi wyobraźnia, a raczej jej brakuje. Brawura kierowców doprowadza czasem do bardzo poważnych zdarzeń drogowych, w tym także tragicznych.

Jak wynika z policyjnych obserwacji, wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży po obu stronach uczestników ruchu drogowego – zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji tych dwóch pojazdów, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z tego bez obrażeń. Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:

  • Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
  • Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
  • Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
  • Motocyklista nigdy nie powinien "wciskać się" pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś go nie zauważy.
  • Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
  • Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy grozi najechaniem przez inny pojazd.
  • Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
  • Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
  • Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.
Powrót na górę strony