Aktualności

Pijany 63-latek sprawcą kolizji. Trzeźwość i rozsądek za kierownicą to absolutna podstawa!

Data publikacji 27.06.2024

Za kierowanie pod wpływem alkoholu oraz spowodowanie kolizji odpowie mieszkaniec powiatu legionowskiego. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 63-latka blisko trzy promile alkoholu. O losie nieodpowiedzialnego kierowcy zdecyduje sąd. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet trzech lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek w Zegrzu. Z ustaleń policjantów Wydziału Ruchu drogowego wynikało, że kierowca renault nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu oplem i to doprowadziło do kolizji drogowej. Na szczęście żaden z uczestników kolizji nie odniósł poważniejszych obrażeń. 

Stan trzeźwości kierowcy renault budził wątpliwości mundurowych. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko trzy promile alkoholu. Jego nieodpowiedzialne zachowanie mogło doprowadzić do tragedii na drodze.

Policjanci zatrzymali 63-latkowi prawo jazdy. O tym na jak długo, zadecyduje wkrótce sąd. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara trzech lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na dłuższy czas.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, dlatego przypominamy:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone: grzywną nie niższą niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł), aresztem do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. 

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz kara pieniężna od 5 000 zł do 60 000 zł).

Trzeźwość i rozsądek za kierownicą to absolutna podstawa! Przed wiele wakacyjnych podróży, to czy będą on bezpieczne na drodze, zależy od każdego z nas. Twoja reakcja, polegająca na przekazaniu informacji o nietrzeźwym kierowcy pod numer 112 może zapobiec niebezpieczeństwu, a nawet uratować komuś życie.

kom. Justyna Stopińska/JW

Powrót na górę strony