Aktualności

Ten apartament nie istniał. Uwaga na oszustów!

Data publikacji 19.06.2024

Oszuści nie próżnują, dlatego bądźmy ostrożni podczas wynajmu miejsc noclegowych. Wnikliwie sprawdźmy właściciela oraz obiekt, do którego zamierzamy przyjechać. Mieszkanka naszego powiatu na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł apartament we Wrocławiu i wpłaciła kilkaset złotych zaliczki. Gdy dzień przed przyjazdem nie mogła skontaktować się z „wynajmującym” zrozumiała, że została oszukana.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie zostali powiadomieni o oszustwie podczas wynajmu apartamentu we Wrocławiu. Mieszkanka powiatu legionowskiego w internetowym serwisie ogłoszeniowym znalazła ogłoszenie o wynajmie apartamentu we Wrocławiu. Nawiązała kontakt z „wynajmującym”, ustaliła termin pobytu i w celu potwierdzenia rezerwacji wpłacili ponad 700-złotową zaliczkę. Gdy dzień przed przyjazdem nie mogła skontaktować się z ogłoszeniodawcą zrozumiała, że została oszukana. Ustaliła również, że pod podanym w ogłoszeniu adresem nie ma apartamentów do wynajęcia.

Policjanci apelują o ostrożność oraz dokładne weryfikowanie ofert najmu kwater. Pamiętajmy, im więcej czasu poświęcimy na weryfikację ogłoszenia, tym mniejsze szanse, że zostaniemy oszukani.

Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Zanim zdecydujemy się zapłacić zwróćmy uwagę na kilka rzeczy:

•    Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
•    Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
•    Zwróćmy uwagę na cenę za wynajem – zbyt niska, w atrakcyjnym miejscu i blisko morza powinna nam dać do myślenia.
•    Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
•    Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie danego miasta.
•    Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
•    Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
•    Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.
Pamiętajmy więc o tych prostych zasadach i bądźmy bezpieczni w cyfrowej rzeczywistości.
kom. Justyna Stopińska

Powrót na górę strony