Aktualności

Najprawdopodobniej nieustąpienie pierwszeństwa było przyczyną wypadku. Policjanci apelują o rozwagę na drodze

Data publikacji 18.06.2024

Policjanci legionowskiej drogówki wykonywali czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Boża Wola. W wyniku zderzenia osobówki z motocyklem jedna osoba została przewieziona do szpitala. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna zdarzeń drogowych. Wczoraj, po godzinie 13.00 w Bożej Woli na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej z Klonową doszło do wypadku drogowego.

Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że 35-letni kierowca renault włączając się do ruchu z ul. Klonowej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem, który poruszał się ul. Modlińską. 

Do szpitala z obrażeniami został przetransportowany 49-letni motocyklista. Kierowca renault był trzeźwy. Z uwagi na potrzebę hospitalizacji motocyklisty to wynik badania krwi wskaże czy był trzeźwy.
Policjanci na miejscu wykonali oględziny, szkice zdarzeniowe oraz zabezpieczyli ślady. Dalsze postępowanie wyjaśni szczegółowo przebieg i okoliczności wypadku drogowego.

Mundurowi przypominają. Najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

Podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
•    na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
•    obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
•    na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
•    na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
•    na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
•    rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
•    pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.
 

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:
•    zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
kom. Justyna Stopińska

Powrót na górę strony