Aktualności

Nielegalny pobór prądu to przestępstwo, za które grozi nawet do 5 lat więzienia

Data publikacji 18.06.2024

Legionowscy policjanci ujawniają wiele różnego rodzaju przestępstw. Jednym z nich są kradzieże m.in. energii elektrycznej. Przy współpracy z pracownikami zakładów energetycznych, nielegalne instalacje są demontowane, a sprawcy przestępstwa są adekwatnie karani. Przypomnijmy również, że wszelkie przeróbki instalacji elektrycznej przez osoby nieuprawnione mogą spowodować pożar oraz porażenie prądem.

Kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej, ale czy tylko dotyczy to przedmiotów? Zdecydowanie nie! Mówi o tym § 5, który zawarty jest w artykule 278 kodeksu karnego. Otóż odpowiedzialność karną można ponieść także, kradnąc prąd. 

Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, kiedy dochodzi do tworzenia na własną rękę nielegalnej instalacji elektrycznej omijającej liczniki prądu. Takie działanie może być bardzo niebezpieczne z uwagi na zagrożenie pożarowe oraz porażenie prądem przypadkowych osób. Ponadto zgodnie z prawem, kto dopuści się kradzieży, musi liczyć się z karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia, nawet na okres 5 lat. 

Przekonać się o tym może wkrótce 33-letni mieszkanka Legionowa, u której policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ujawnili nielegalny pobór energii elektrycznej.

Funkcjonariusze  również w tym przypadku współpracowali z pracownikami zakładu energetycznego, którzy w wyniku przeprowadzonej kontroli potwierdzili fakt kradzieży prądu, a nielegalne przyłącza natychmiast zlikwidowali.

Teraz o dalszym losie 33-latki zdecyduje sąd.
kom. Justyna Stopińska/D.K

Powrót na górę strony