Aktualności

Inauguracja kampanii ,,Stop pożarom traw’’ w powiecie legionowskim

Data publikacji 29.03.2024

22 marca 2024 r. na terenie Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Jabłonna odbyła się powiatowa inauguracja kampanii społecznej ,,Stop pożarom traw’’. Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Jabłonna, a współorganizatorami Komenda Powiatowa PSP w Legionowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Legionowie.

W spotkaniu wzięli udział Artur Zakolski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna, bryg. Karol Mendak, p.o. Komendant Powiatowy PSP w Legionowie oraz nadkom. Marek Browalski, Komendant Komisariatu Policji w Wieliszewie. 

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

Artur Zakolski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna zaznacza, że przełom zimy i wiosny jest wyjątkowo niebezpieczny pod kątem zagrożenia pożarowego. – Pokrywę gleby stanowią głównie suche, ubiegłoroczne trawy, które są idealnym materiałem palnym. Niestety, ale nadal obserwujemy wypalanie traw, które bardzo często przeradzają się w pożary pobliskich lasów.

bryg. Karol Mendak, p.o. Komendant Powiatowy PSP w Legionowie podkreśla, że nie powinniśmy być obojętni na zauważony pożar bądź nieprawidłowe zachowanie innych. – Widząc zagrożenie niezwłocznie alarmujmy właściwe służby ratownicze, dbając przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.

Jak zauważa nadkom. Marek Browalski, Komendant Komisariatu Policji w Wieliszewie wypalanie traw jest prawnie zabronione. Za ten czyn grozi grzywna, a jeżeli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzi, można trafić do więzienia. – W Polsce palenie nieużytków to nielegalny proceder. Apelujemy o rozwagę.

Pamiętajmy, że:

  •     Ogień może rozprzestrzeniać się z prędkością ponad 20 km/h, a szybko biegnący człowiek osiąga prędkość około 20 km/h,
  •     Wypalanie traw NIE przynosi ŻADNYCH korzyści ekonomicznych w postaci lepszych plonów,
  •     Celowe wypalanie traw może skutkować nawet całkowitym odebraniem wszystkich dopłat bezpośrednich,
  •     Wypalanie traw, łąk, pastwisk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny
  •     w wysokości 5 tys. zł, a w skrajnych przypadkach nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.
     

info Nadleśnictwo Jabłonna/JS

Powrót na górę strony