Aktualności

Pamiętaj, aby przed wyjazdem na święta zabezpieczyć dom i mieszkanie

Data publikacji 30.03.2024

Święta Wielkanocne - to czas wyjazdów i rodzinnych wizyt. Zróbmy wszystko, aby były one spokojne i bezpieczne, a przede wszystkim bez odwiedzin ,,niechcianych gości". Pamiętajmy, że jest to okres sprzyjający sprawcom włamań i kradzieży oraz o tym, że złodzieje nie świętują. Dlatego nie zapominajmy o tym, że najlepszym zabezpieczeniem oprócz dobrego alarmu jest czujny sąsiad.

Zanim wybierzemy się na świąteczny czas poza miejsce zamieszkania, warto wcześniej pomyśleć o właściwym przygotowaniu się do wyjazdu i zabezpieczeniu swojego domu lub posesji. Sposobem na bezpieczne pozostawienie swojego mieszkania, czy domu jest skorzystanie z zabezpieczeń technicznych lub zapewnienie codziennej opieki zaufanej osoby.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie okna, szczególnie te balkonowe, są dokładnie domknięte. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych.

Jeśli nasz dom jest wyposażony w zabezpieczenia techniczne pamiętajmy, aby przed wyjazdem je uruchomić. Nawet w porze dziennej kiedy opuszczamy nasz dom zawsze powinniśmy aktywować systemy alarmowe.

Naszą czujność powinny wzbudzić także zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy, osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszej lub sąsiednich posesji. Sprawcy mogą dokonywać rozpoznania przestępczego, wypytując o to czy sąsiad jest w domu i kiedy wróci.

Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, a nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się kogoś, może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, może również zapobiec zdarzeniu. Dlatego zawsze kiedy mamy  tego rodzaju podejrzenia zgłośmy je bezzwłocznie na policję.  

Tak samo sytuacja się przedstawia w rejonie bloków. Obce osoby chodzące bez celu po klatkach schodowych  również powinny wzbudzić naszą czujność.

Tego typu zgłoszeń można dokonywać całkowicie anonimowo bezpośrednio u dyżurnego legionowskich policjantów pod numerem pod numer telefonu 47 724 82 13 lub na numer alarmowy 112.

Nie zapominajmy, że bezpieczeństwo, to nasza wspólna sprawa, szanujmy i dbajmy o  dobre relacje sąsiedzkie, które pozwolą nam wszystkim zwiększyć jeszcze bardziej nasze bezpieczeństwo i cieszyć się świąteczną rodzinną atmosferą.
 

Powrót na górę strony