Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało"- hołd poległym w walce o niepodległość w 105. rocznicę

Data publikacji 11.11.2023

Niepodległa Polska odrodziła się w listopadzie 1918 roku. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. W Legionowie, podobnie jak w innych miastach kraju, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające te chwile.

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. 

"Powstawanie II Rzeczypospolitej. Wybór dokumentów".

Tak było w 1918 roku. Dziś,105 lat później, pamiętamy tę euforię i radość naszych rodaków. Święto Niepodległości to od zawsze symbol ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków.

Na terenie całego kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ten dzień. Tak było również w Legionowie. Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele garnizonowym, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. Hołd poległym w walce o wolną i niepodległą Polskę oddali także Komendant Powiatowy Policji w Legionowie nadkom. Krzysztof Pijanowski,  Komendant Centrum Szkolenia Policji insp. Anna Jędrzejewska - Szpak oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. Radosław Parapura. 
kom. Justyna Stopińska, foto Miasto Legionowo

Powrót na górę strony