Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny dozór za przemoc wobec partnerki

Data publikacji 21.09.2023

Policyjny dozór, zakaz kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej zastosował prokurator nadzorujący dochodzenie wobec 48-latka, który znęcał się nad partnerką. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z legionowskiej komendy zostali skierowani na interwencję domową. Na funkcjonariuszy oczekiwała zgłaszająca. Kobieta przyznała się, że jej partner od ponad roku znęca się nad nią. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mężczyzny.

Śledczy przyjęli zawiadomienie od pokrzywdzonej o popełnieniu przestępstwa. Z zeznań kobiety wynikało, że 48-latek, będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury domowe. Mężczyzna poniżał, ośmieszał i znieważał kobietę. Stosował również przemoc fizyczną szarpiąc i dusząc partnerkę.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 48-latkowi zarzutu znęcania się nad osobą najbliższą. Prokurator na wniosek mundurowych zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór, zakaz kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej. Za przestępstwo znęcania się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Czynności w prowadzonym dochodzeniu nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Legionowie.


Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a pewność sprawcy systematycznie się zwiększa.

Policjanci apelują, aby osoby dotknięte tragedią nie wstydziły się mówić o swojej trudnej sytuacji. Pamiętajmy, że policjanci zawsze są w gotowości do niesienia pomocy ofiarom przemocy domowej. Nie bądźmy także obojętni, jeżeli wiemy, że osobie z naszego otoczenia np. sąsiadowi dzieje się krzywda, nie czekajmy, powiadommy Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.


kom. Justyna Stopińska/ea

Powrót na górę strony