Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na niewybuchy! Znalazłeś? Zareaguj odpowiedzialnie

Data publikacji 12.09.2023

Sezon grzybowy w pełni, do tego piękna, słoneczna pogoda zachęca do zbierania runa leśnego oraz leśnych wędrówek. Przed wejściem do lasu należy jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie oraz odpowiednim zabezpieczeniu swojego mienia. Duże zagrożenie stanowią „pamiątki” po II Wojnie Światowej odnajdowane podczas spacerów w lesie. W przypadku ich znalezienia pilnie poinformuj Policję!

Na terenie powiatu legionowskiego znajduje się mnóstwo lasów, które przyciągają grzybiarzy. Ciepłe noce i opady deszczu spowodowały wysyp grzybów. Sezon powoli się rozpoczyna i z dnia na dzień amatorów runa leśnego jest coraz więcej.
Jednym z zagrożeń czyhającym na grzybiarzy oraz osoby spacerujące po lesie są niewybuchy. Nadal na terenie powiatu legionowskiego można znaleźć pociski pochodzące z czasów II wojny światowej. W przypadku odnalezienia podejrzanego przedmiotu, musimy zachować szczególną ostrożność. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie powiadomić dyżurnego Policji i pod żadnym pozorem nie dotykać niewypału. Zapamiętać lub oznaczyć dane miejsce po to, aby wskazać niebezpieczne miejsce policjantom, którzy zidentyfikują i zajmą się znaleziskiem. Pamiętajmy, że odkopywanie, dotykanie czy przenoszenie takich znalezisk jest bardzo niebezpieczne.
Niestety nie wszyscy pamiętają również o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mienia. W zaparkowanych samochodach z łatwością można zauważyć pozostawione w widocznym miejscu wartościowe przedmioty (nawigacje, tablety, telefony komórkowe czy portfele i torebki). Wszyscy grzybiarze muszą pamiętać, że z takich łatwych okazji często korzystają złodzieje, którzy widząc łatwy łup w cichym, spokojnym miejscu, wykorzystają okazję i włamują się do pojazdów.
kom. Justyna Stopińska

Powrót na górę strony