Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzech nietrzeźwych rowerzystów

Data publikacji 28.03.2023

Każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.

W miniony weekend policjanci z legionowskiego Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów.

W piątek mundurowi pełniący służbę na terenie miejscowości Dębe, zauważyli rowerzystę, którego sposób jazdy wskazywał na to, że może być pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Badanie alkomatem wykazało, że cyklista miał blisko 1,4 promila alkoholu w organizmie. 

Następnego dnia tuż przed godziną 8. funkcjonariusze drogówki  patrolując ul. Modlińską w Skierdach zatrzymali do kontroli kolejnego rowerzystę, który jechał rowerem na podwójnym gazie. Mężczyzna miał 0,6 promila alkoholu w organizmie.

Trzeci nieodpowiedzialny kierujący jednośladem został zatrzymany w niedzielę,  w Legionowie przy ul. Kościuszki. Badanie wykazało u niego 0,21 promila alkoholu. 

Przypominamy!

Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł. Stanowią o tym art. 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń. 

Policjanci przypominają, iż rowerzysta to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Podczas zderzenia z samochodem nic go nie chroni. A po spożyciu alkoholu spada poziom uwagi, refleksu a także mogą wystąpić problemy z utrzymaniem równowagi. Wiązać się to może z nieprzewidzianym upadkiem lub spowodowaniem zdarzenia drogowego. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także innych uczestników ruchu. 

asp. Agata Halicka

Powrót na górę strony