Aktualności

NIETRZEŹWI ROWERZYŚCI STWARZAJĄ ZAGROŻENIE NIE TYLKO DLA SIEBIE, ALE RÓWNIEŻ DLA INNYCH UŻYTKOWNIKÓW DRÓG

Data publikacji 13.01.2023

Wraz z topniejącym śniegiem na naszych drogach pojawili się znowu pijani rowerzyści. Jednak nie każdy pamięta o tym, że wsiadając na rower pod wpływem alkoholu stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników. W środę policjanci legionowskiego Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali trzech pijanych miłośników jednośladów, którzy poruszali się po drogach. Przypominamy, że obecnie jazda rowerem w stanie nietrzeźwości zagrożona jest mandatem w wysokości 2500 złotych.

Wraz z topniejącym śniegiem na naszych drogach pojawili się znowu pijani rowerzyści. Nie każdy pamięta o tym, że jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem. Nietrzeźwy rowerzysta stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. 

Niespełna jednego dnia policjanci z legionowskiego Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 3 nietrzeźwych rowerzystów.

W środę mundurowi pełniący służbę na terenie Serocka, zauważyli rowerzystę, którego sposób jazdy wskazywał na to, że może być pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Badanie alkomatem wykazało, że 60 – latek miał 3,1 promila alkoholu w organizmie. 

Niespełna godzinę później przy ul. Adama Jorkuna funkcjonariusze drogówki zatrzymali do kontroli kolejnego mieszkańca Serocka, 60 – letniego mężczyznę, który jechał rowerem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał blisko 3,3 promila alkoholu w organizmie.

Trzeci nieodpowiedzialny 43 – letni kierujący jednośladem został zatrzymany w Legionowie przy ul. Sobieskiego. Badanie wykazało u niego blisko 2,5 promila alkoholu. 

Przypominamy!

Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł. Stanowią o tym art. 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń. 

Policjanci przypominają, iż rowerzysta to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Podczas zderzenia z samochodem nic go nie chroni. A po spożyciu alkoholu spada poziom uwagi, refleksu a także mogą wystąpić problemy z utrzymaniem równowagi. Wiązać się to może z nieprzewidzianym upadkiem lub spowodowaniem zdarzenia drogowego. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także innych uczestników ruchu. 

asp. Agata Halicka

Powrót na górę strony