Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystarczył telefon, a dwóch mężczyzn zostało uratowanych przed wychłodzeniem

Data publikacji 20.01.2021

W poniedziałek policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie interweniowali wobec dwóch mężczyzn, którzy pod wpływem alkoholu nie czuli mrozu, narażając się tym samym na utratę życia czy zdrowia. Dzięki zgłaszającym, którzy nie zbagatelizowali sytuacji, pomoc przyszła na czas. Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, mundurowi zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie pozostawali obojętni na los innych ludzi i o wszystkich takich przypadkach powiadamiali Policję.

W poniedziałek, na numer  alarmowy dwukrotnie zadzwonili przechodnie, prosząc o interwencje.

Pierwsza interwencja  miała miejsce około godziny 13. Dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie, że w przedsionku jednego z legionowskich kościołów leży jakiś mężczyzna. Na miejsce natychmiast skierował policyjny patrol. Mundurowi ustalili, że mężczyzna nie wymaga pomocy medycznej. Był jednak nietrzeźwy. Ponieważ znajdował się w okolicznościach zagrażających jego życiu, został on doprowadzony do legionowskiej komendy w celu wytrzeźwienia.

Kolejne zgłoszenie do legionowskiej komendy wpłynęło tego samego dnia, przed godziną 15. Na klatce schodowej jednego z bloków siedział nietrzeźwy zziębnięty mężczyzna. Pod wskazany adres bezzwłocznie udali się mundurowi. Będący na miejsce zespół ratownictwa medycznego przebadał 43-latka. Mężczyzna nie wymagał hospitalizacji, jednak z uwagi na stan upojenia alkoholowego także i on trzeźwiał pod opieką legionowskich policjantów.

W związku z bardzo niskimi temperaturami powietrza, osoby które przebywają na dworze, w pustostanach, czy innych miejscach, które nie są dobrze zabezpieczone przed zimnem, mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na takie przypadki. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza o tej porze roku mogą potrzebować naszej pomocy. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Wystarczy tylko jeden telefon pod nr 112 , aby uchronić służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i uratować czyjeś życie. 

Przypominamy również, że możemy powiadomić Policję o miejscach, gdzie mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem,  także poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i zaznaczyć miejsce na mapie. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego, jeśli  konieczne będzie udzielenie natychmiastowej pomocy.

Policjanci serdecznie dziękują zgłaszającym za prawidłową reakcję. Dzięki takim zgłoszeniom pomoc przyszła w porę i udało się uratować mężczyzn przed wychłodzeniem. Takie zachowanie świadczy o wsparciu jakie niesie Policji społeczeństwo w codziennej służbie oraz jest też wzorem do naśladowania dla innych osób.

podkom. Justyna Stopińska/jf

Powrót na górę strony